Projekty
- Spolu múdrejší 3
- Projekt: Učíme sa s micro:bitmi
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- NOC VÝSKUMNÍKOV
- GORKÁČIK A GORKOVINY
- INTERIÉROVÁ ZELEŇ
- ŠKOLSKÉ ARBORÉTUM
- Ovocný sad
- ZDRAVÁ ŠKOLA
- Kompostovisko
- ENESTET
- CVIČNÁ ŠKOLA
- VODA - VECI - LÁSKA
- Škola otvorená všetkým
- Projekt PRINED
- Elektronické testovanie
- ŠKOLSKÁ MEDIÁCIA
- EQUAL - ružový a modrý svet
- Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov
- FIBONACCI
- Čo o mne vieš ?
- BYŤ VYCHOVÁVANÝ, NEZNAMENÁ...
- COMENIUS
Ovocný sad
Oblasť: Ekológia a životné prostredie
Autorkou projektu je PaedDr. Tatiana Ďurovská
Cieľ projektu: Cieľom je vytvorenie intravilánového ovocného sadu určeného pre vzdelávanie a vysadenie nového vegetačného porastu. Hlavnou časťou projektu je výsadba, následná každoročná sezónna starostlivosť o jednotlivé kultivary a vytvorenie vhodného prostredia pre užitočný hmyz v ovocnom sade. Takto prebudovaný a revitalizovaný sad bude možné využiť pre výučbu i pre štúdium v rámci pedagogickej praxe študentov.
Vyučovanie k praktickej ochrane prírody priamo v prírodnom prostredí a pozitívny pocit z dobre vykonanej práce žiakov má pre nich o to hmatateľnejší význam, ak vidia a môžu držať priamo vo svojich rukách plody svojho celoročného úsilia v podobe krásneho, zrelého a zdravého ovocia. Z uvedeného dôvodu sme sa rozhodli v areáli školy revitalizovať a rekultivovať starý ovocný sad.
V priebehu realizácie projektu si žiaci osvojili aj zručnosti pri práci s informačnými technológiami (tvorba odborného obsahu do náučnej tabule) a beletristickými odbornými zdrojmi. Samotné vyučovanie v sade prispeje k prehĺbeniu teoretických poľnohospodárskych vedomostí a napomôže k budovaniu praktických zručností. Vzniknutý ovocný sad spolu s náučnou tabuľou tvorí esteticky, prírodne a funkčne ucelený priestor pre vzdelávanie žiakov k zdravému životnému štýlu a praktickému návratuk tradičným vidieckym technikám v starostlivosti o ovocné stromy. Žiaci budú mať možnosť osvojiť si techniky ošetrovania ovocných krov a stromčekov priamo v „prírodnej učebni“ počas nasledujúcich rokov. Veľmi ťažkou témou pre žiakov základnej školy je „Hmyz a článkonožce“ a práve vybudovanie domčeku pre hmyz bude každoročne pomáhať žiakom si túto tému viac priblížiť a vidieť na vlastné oči život hmyzu v ich prirodzenom prostredí, naučiť sa ho nielen neničiť, ale i chrániť a pochopiť význam hmyzu v biologickej ochrane prírody proti iným škodcom, napríklad pri pestovaní ovocných stromčekov. Súčasná generácia zabúda na svoj pôvod v oblasti slovenskej poľnohospodárskej produkcie, ktorý je vytláčaný neustále silnejúcim tlakom zo strany sveta techniky a preto sme sa rozhodli tento trend aspoň čiastočne zvrátiť vytvorením takéhoto ekodidaktického priestoru.
Prebudovanie pôvodného zostarnutého sadu jabloní sme rozčlenili do nasledujúcich etáp:
1. Odstránili sme staré jablone v počte 15 kusov, ponechali sme 5 ks na výučbu ovocinárstva,
2. osadili sme plot s bránkou,
3. vysadili sme nové ovocné stromy v počte 18 kusov (hruška, višňa, čerešňa, jabloň, marhule, ringlota, slivka) a kry v počte 22 kusov (černica, egreš, malina, ríbezle čierne, ríbezle červené, ríbezle biele, rakytník rešetliakový,kiwi) ako náhradu 15 odstránených jabloní,
4. vytvorili sme hmyzí domček,
5. osadili sme náučnú tabuľu s odborným obsahom,
6. každoročná sezónna starostlivosť bude posledným opakujúcim sa bodom využívania novozniknutého ovocného sadu.