posielam vám balíček prvej pomoci, pri ktorom som sa inšpirovala radami špeciálnych pedagógov a tak môžem s vami zdieľať pár odľahčených rád, ako počas koronaizolácie zvládnuť pubertiaka/pubertiačku, alebo, ako byť doma spolu pod jednou strechou a nezblázniť sa. J
1.krok: Nájdite fotografie vášho dieťaťa, keď bolo malé. Pozrite sa na ňu a opakujte: Ten znudený ležiaci človek v detskej izbe je to isté roztomilé dieťa z fotografie.
2. krok: Vyčleňte tínedžerovi jeho priestor, do ktorého ostatní členovia rodiny môžu vstupovať len na základe jasne a zreteľne vysloveného povolenia. Odpovede typu mrnčiaceho batoľaťa – „eeeee“, „hmmm“ sa nerátajú.
3. krok: Neriešte veci, ktoré nie sú životne dôležité a ktoré by ešte svojím spôsobom mohli zvyšovať celkové napätie doma. Neporiadok v ich izbe naozaj nikoho neohrozuje.
4. krok: Napíšte si pravidlá prežitia v koronaizolácii. Nech zahŕňajú 3 pravidlá pre rodičov, 3 pravidlá pre ostatných členov domácnosti a 3 pravidlá pre tínedžera. Pravidlá typu: Netrieskať dverami. Každý deň urobiť jednu z domácich činností. Nenazývať svojich súrodencov pojmológiou chovných zvierat.
5. krok: Nekritizujte svojho pubertiaka/pubertiačku a nezveličujte. Skúsme pozitívne konštatovanie. Napr: namiesto vety „Miliónkrát som ti hovoril/a, aby si si po sebe upratoval/a“, skúsime: „Som naozaj rád/a, že si si po sebe upratal/a tanier. Budem vďačný/á, ak si zajtra upraceš po sebe všetko.
6. krok: Nezakazujte im online priestor. Potrebujú ho rovnako ako vzduch, vodu, jedlo, spánok a možno v súčasnosti aj o niečo viac. Udržiavanie sociálnych kontaktov, možnosť zdieľať svoje emócie, výmena informácií ohľadom domáceho vyučovania so svojimi kamarátmi či spolužiakmi je pre nich veľmi inšpirujúca a dôležitá aj v čase koronaizolácie.
7. krok: Nevypytujte sa ich stále, či niečo nepotrebujú. Chlieb s maslom si už naozaj vedia spraviť aj sami. Zároveň im buďte bútľavou vŕbou vždy, keď to potrebujú.
8. krok: Áno, ešte stále sme v koronaizolácii. Áno, ešte stále musíme byť doma. Áno, ste ten najhorší rodič na svete. Buďte v kľude, pretože tento typ rodiča sa v súčasnosti nachádza v každej domácnosti. J
9. krok: V prípade krízy alebo stúpajúceho napätia, sa odporúča predýchať situáciu tzn. hlboký nádych/výdych, niekoľkokrát zopakovať. V disciplíne „sebaovládania“ tínedžeri ešte úplne neexcelujú, je to skôr výzva pre nás, pre rodičov, ako upokojiť situáciu.
10. krok: Milí rodičia, dnes vychovávate tínedžera, ktorý v budúcnosti môže viesť tento svet. Je na vás aký bude. Čo je najdôležitejšie, koronaizolácia aj puberta raz pominie. Zvládneme to.
S pozdravom,
Mgr. Monika Majková,
školská špeciálna pedagogička
Kontakt: monikamajkova7@gmail.com