Projekty
- Spolu múdrejší 3
- Projekt: Učíme sa s micro:bitmi
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- NOC VÝSKUMNÍKOV
- GORKÁČIK A GORKOVINY
- INTERIÉROVÁ ZELEŇ
- ŠKOLSKÉ ARBORÉTUM
- Ovocný sad
- ZDRAVÁ ŠKOLA
- Kompostovisko
- ENESTET
- CVIČNÁ ŠKOLA
- VODA - VECI - LÁSKA
- Škola otvorená všetkým
- Projekt PRINED
- Elektronické testovanie
- ŠKOLSKÁ MEDIÁCIA
- EQUAL - ružový a modrý svet
- Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov
- FIBONACCI
- Čo o mne vieš ?
- BYŤ VYCHOVÁVANÝ, NEZNAMENÁ...
- COMENIUS
ZDRAVÁ ŠKOLA
Stále aktuálny a v škole realizovaný v čiastkových projektoch celoštátny výchovný program Zdravá škola – ide o podujatia zamerané na environmentálnu výchovu, šport, zdravý životný štýl, estetiku prostredia. Do projektu Zdravá škola patrí a výchovný program zameraný na pomoc deťom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť. Projekt má v škole niekoľkoročnú tradíciu. ZŠ Ul. M. Gorkého 21 v Trnave bola zaradená do siete škôl podporujúcich zdravie v septembri 1999. Prostredníctvom rámcového projektu Zdravá škola vstupujú žiaci do ďalšieho sumáru projektových zámerov, ktoré im prinášajú možnosť uplatniť vedomosti, zručnosti, talent, výskumnícku činnosť..., ale tiež získať nové poznatky a skúsenosti.
V projekte Škola podporujúca zdravie pracujú všetci učitelia/ky I. aj II. stupňa ZŠ ako aj vychovávateľky ŠKD. Autorkami projektu sú Mgr. Anna Bartošová, Mgr. Kamila Lachká. Projekt je určený aj rodičom žiakov/čok ktorí/é môžu pomôcť pri organizovaní a realizácii aktivít. Projekt sleduje dlhodobé ciele a trvale udržateľný stav.
V Základnej škole s MŠ na Ulici Maxima Gorkého 21 v Trnave k tradičným, každoročne organizovaným podujatiam a aktivitám Zdravej školy patria:
- škola v prírode,
- lyžiarsky výcvikový kurz,
- plavecký kurz,
- činnosť krúžkov zameraných na presadzovanie zdravého životného štýlu (turistický, športové krúžky, zdravotnícky,... ),
- Festival športu,
- Deň zdravej výživy a Týždeň zdravia,
- 2x ročne organizovaný zber odpadového papiera.
V rámci medzipredmetových vzťahov a výchovného pôsobenia na triednických hodinách sa učitelia/ky spolu so žiakmi/čkami zaoberajú problematikou zdravého životného štýlu, zdravia, ale aj negatívnych vplyvov na život a zdravie človeka. Poukazujú na dôsledky nesprávnych a negatívnych návykov, šikanovania, týrania, venujú sa výchove smerujúcej k ochrane ľudských práv a pod. Učitelia a učiteľky využívajú rôzne formy výchovného pôsobenia – besedy, rozpravy, mapu mysle, brainstorming ... Výchovný vplyv uplatňujú nenásilne a využívajú na to vyučovacie hodiny, triednické hodiny, krúžkovú mimovyučovaciu činnosť.
Najmä na vyučovacích hodinách výchovných predmetov je na rozhovory o zdravom životnom štýle dostatok času a priestoru.
Počas celého školského roka učiteľky, učitelia, žiaci a žiačky sa starajú o zveľaďovanie pracovného prostredia, vytvárajú esteticky vyhovujúce dekorácie, podieľajú sa na kultivovaní exteriéru školského areálu.
Koordinátori výchov sa počas roka zúčastňujú seminárov a školení. Poznatky na nich získané odovzdávajú kolegom a kolegyniam, žiakom a žiačkam.