- Spolu múdrejší 3
- Projekt: Učíme sa s micro:bitmi
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- NOC VÝSKUMNÍKOV
- GORKÁČIK A GORKOVINY
- INTERIÉROVÁ ZELEŇ
- ŠKOLSKÉ ARBORÉTUM
- Ovocný sad
- ZDRAVÁ ŠKOLA
- Kompostovisko
- ENESTET
- CVIČNÁ ŠKOLA
- VODA - VECI - LÁSKA
- Škola otvorená všetkým
- Projekt PRINED
- Elektronické testovanie
- ŠKOLSKÁ MEDIÁCIA
- EQUAL - ružový a modrý svet
- Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov
- FIBONACCI
- Čo o mne vieš ?
- BYŤ VYCHOVÁVANÝ, NEZNAMENÁ...
- COMENIUS
VODA - VECI - LÁSKA
Inkluzívny program s prvkami komunitného umenia
Miesto konania programu: Základná škola s materskou školou, Ulica Maxima Gorkého 21, Trnava
Autor/i: aktivisti občianskeho združenia Prevencia AD a žiaci a žiačky ZŠ Maxima Gorkého 21, Trnava
Kurátorka: M. Guillaume
Koordinátorka spolupráce v ZŠ: Mgr. Jana Pavlovčíková
Aktivisti a odborníci občianskeho združenia Prevencia AD Vám predstavuje projekt Voda – veci - láska, ktorý reaguje na problémy spolužitia ľudí rôznych národností, etník a kultúr na Slovensku. Projekt sa orientuje predovšetkým na podporu komunikácie a tvorivosti príslušníkov národnostných a etnických menšín.
Vo vizuálnom umení posledných tridsať rokov mohutnie potreba umenie angažovať, vložiť ho do služieb spoločnosti a podporiť tak jej rozvoj a napredovanie. Dan Graham americký umelec, spisovateľ a kurátor tvrdí, že všetci umelci snívajú o tom, že dokážu urobiť niečo viac spoločenské a viac kolaboratívne (spolupracujúce) a viac skutočné ako je umenie. Jedným z aspektov angažovaného umenia je aj podpora socializácie a komunikácie v spoločenstvách, ktoré sa vzájomne odcudzujú, prípadne patria medzi spoločenstvá marginalizované. Umelecké výstupy zvyčajne používajú nástroje podporujúce kreatívnu prácu, uskutočňujú sa workshopy s cieľom zapojiť cieľové skupiny, aby sa v procese poznávali navzájom a aby sa zlepšila ich komunikácia. V niektorých prípadoch je výsledok i spoločný umelecký produkt, inokedy je výsledkom samotný proces spolupráce komunity.
Inkluzívny program s ekologickým podtónom Voda – veci – láska bol realizovaný skupinou sociálnych psychológov, pedagógov a hosťujúcich umelcov, s cieľom sociálnej participácie a posilnenia marginalizovanej komunity Rómov a ďalších menšín na Základnej škole s materskou školou, Ulica Maxima Gorkého 21, v meste Trnava. Vo vybranej triede bol realizovaný interaktívny program, ktorý prepájal vzdelávanie, komunikáciu a kreatívnu prácu zapojením literárneho, výtvarného a hudobného umenia. Na vyššie uvedené témy žiaci reagovali tak, že pracovali s výňatkami veršov viacerých literárnych útvarov historických i súčasných, slovenských i medzinárodných, ktoré v skupinách kreatívne interpretovali a dotvorili. Cizelovaním si potom vybrali „hlavnú tému“ na ktorú reagovali výtvarným spracovaním - konceptuálnou vizuálnou poéziou alebo graffiti textom.
Realizované s finančnou podporou
Fondu na podporu kultúry národnostných menšín