Projekt POP a POP II.
-
Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
-
Národný projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II (PoP II)
Hlavným cieľom je implementácia princípov inkluzívneho vzdelávania v predprimárnom vzdelávaní. Projekt bol schválený na EP Limbová 4. V rámci projektu vytvoríme na EP pracovné pozície: 2 pedagogickí asistenti, 1 školský psychológ a 1 sociálny pedagóg. Vytvoria sa inkluzívne tímy.
https://mpc-edu.sk/nppop-2/oprojekte
Národný projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
Cieľom národného projektu je zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky. Podporou prístupu ku kvalitnému základnému vzdelávaniu vrátane formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania ide o opätovné začlenenia do vzdelávania a prípravy. Snaha je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
Projekt sa začal realizovať od septembra 2019 a schválený je na tri školské roky. Na škole v rámci projektu boli vytvorené pracovné pozície: dve pedagogické asistentky, jedna školská špeciálna pedagogička na 100 % a sociálny pedagóg na 50 % úväzok.
K 15.9.2020 sa zvýšil počet žiakov školy. Na základe kľúča k zamestnávaniu PZ a OZ v rámci projektu, odsúhlasila projektová kancelária pracovné pozície inkluzívneho tímu od 1.10. 2020 nasledovne: 1 školský psychológ na 100%, 1 sociálny pedagóg na 100%, 3 pedagogickí asistenti na 100%.
https://mpc-edu.sk/np-pop1/o-projekte
2019/2020
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako sprostredkovateľský orgán pre prioritnú os Vzdelávanie operačného programu Ľudské zdroje vyhlásilo 23.8.2019 výzvu pre Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“.
Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ môže významne podporiť pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní, priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany PA, AU, PZ a OZ. Na základe doterajších skúsenosti s inkluzívnym vzdelávaním, získaných pri implementácii predchádzajúcich národných projektov, prax ukázala, že zmenou postojov (presvedčenia, vzťahov a praxe) aktérov inklúzie, výchovy a vzdelávania detí a žiakov, je možné pomôcť najmä tým, že títo realizátori praxe edukácie budú veriť a budú presvedčení o tom, že týmto deťom a žiakom, mladým ľuďom je možné pomôcť.
ZŠ s MŠ, Ulica Maxima Gorkého 21, Trnava, sa na základe výsledkov hodnotenia škôl, ktoré sa prihlásili do Národného projektu „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“, zaradila medzi úspešné školy.
-