Základná škola s materskou školou, Ul. M. Gorkého, Trnava získala vo Výzve 2019 po prvýkrát finančný príspevok z programu EÚ Erasmus+.
Názov projektu: Krok za krokom na ceste k inklúzii
Kľúčová akcia: KA1 - vzdelávacia mobilita jednotlivcov
Akcia: Mobilita učiacich sa a zamestnancov
Typ akcie: Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania
Číslo zmluvy: 2019-1-SK01-KA101-060181
Dátum začiatku projektu: 01/06/2019
Dátum ukončenia projektu: 31/05/2020
Cieľ projektu:
- rozvoj profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov v otázkach podpory inkluzívnej edukácie v materských a základnej škole, ako aj vo výchove v čase mimo vyučovania,
- osobnostný rozvoj pedagógov – podpora sebavedomia, zlepšenie jazykových zručností v anglickom jazyku.
Aktivity projektu: štruktúrované kurzy
1) Inkluzívne vzdelávanie: Riešenie rozmanitosti v triede a predčasné ukončenie školskej dochádzky - realizoval sa v júli 2019 v meste Piraeus v Grécku, absolvovala ho Mgr. Gabriela Sabová.
2) Kľúčové kompetencie v sociokultúrnej a vzdelávacej inklúzii znevýhodnených skupín: Efektívne stratégie pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, utečencov a migrantov v mojej triede - realizovaný v októbri 2019 v Štokholme vo Švédsku, absolvovala ho Mgr. Monika Veselská.
Kurzy boli zamerané na prácu s rôznorodou skupinou detí v triede, prácu inkluzívneho tímu, možnosti spolupráce s rodinou, školské systémy v zahraničí.
(Podrobnosti k dispozícii po kliknutí na obrázok nižšie.)
Piraeus 2019 Stockholm 2019
Aktualizačné vzdelávanie:
Po návrate z kurzov Erasmus+ sa chceli účastníčky so svojimi zážitkami podeliť aj so svojimi kolegami a kolegyňami. Dňa 20. novembra 2019 im formou aktualizačného vzdelávania prezentovali získané vedomosti a zručnosti v oblasti inkluzívnej edukácie v rámci nášho projektu. Snažili sa im odovzdať predovšetkým edukatívny aspekt našich zahraničných ciest - teoretické i praktické podnety pre prácu s rôznorodou skupinou detí v triede, prácu inkluzívneho tímu, možnosti spolupráce s rodinou, voviesť ich do fungovania iného školského systému. V rámci krátkej diskusie kolegovia a kolegyne dostali priestor na predebatovanie rozdielov a podobností s naším štýlom výučby. Príjemným osviežením bol krátky exkurz do kultúry navštívených krajín. Veríme, že prezentácie motivovali ostatných skúsiť robiť veci inak, prinajmenšom o tom začať premýšľať. Dúfame, že kolegom a kolegyniam dodali odvahu vzdelávať sa v budúcnosti aj prostredníctvom podobných kurzov v zahraničí.
Výsledky projektu:
Výsledkom projektu bolo formálne i neformálne vytvorenie inkluzívneho tímu, zlepšenie koordinácie jeho zložiek - rodič, pedagóg, odborný zamestnanec pri riešení výziev v triede, vytvorenie manuálu ,,Ako čítať IVVP". Učitelia si viac uvedomovali ich kľúčové postavenie v nastavovaní inkluzívnych zmien. Boli obohatení o možnosti inkluzívnej podpory v podmienkach našej školy - zlepšil sa individualizovaný prístup k jednotlivým žiakom akceptujúci ich rôznorodosť, rodinné pozadie. Učitelia nadobudli zručnosť vo vytváraní diferencovaných materiálov na výučbu, zavádzaní nových foriem priebežného hodnotenia, poskytovania spätnej väzby, motivácie žiakov. Zlepšili sa ich digitálne kompetencie, zaznamenali sme rapídny nárast používania digitálnych nástrojov vo výučbe. Pedagógovia a odborní zamestnanci si zvýšili kompetencie v oblasti spolupráce, motiváciu pre celoživotné vzdelávanie a zapojenie sa do ďalších projektových aktivít Erasmus+, eTwinning. Získali sme partnerstvo pre job shadowing v roku 2021. Účastníčky mobilít zvýšili svoju jazykovú kompetenciu v anglickom jazyku, zlepšili sa v plánovaní, manažovaní a administrovaní projektu v rámci programu Erasmus+. Nadobudnuté zručnosti uplatnili v podaní ďalšieho projektu s názvom Učiteľ 21. storočia, ktorý sa začne realizovať v septembri 2020.
Všetky výsledky projektu prispeli k zlepšeniu kvality výchovno-vzdelávacieho procesu na škole.