Mgr. Veselská sa v rámci projektu Škola 21.storočia zúčastnila štruktúrovaného kurzu s názvom ,,Porovnávací kurz fínskeho vzdelávacieho systému" v čase od 03.10. do 09. 10.2021. Kurz prebiehal v Helsinkách vo Fínsku a v Taline v Estónsku.
,,Cieľom mojej cesty do Fínska bolo vidieť na vlastné oči to “zázračné” školstvo, na ktoré sa na naša spoločnosť díva s rešpektom kvôli vynikajúcim výsledkom v medzinárodnych meraniach PISA. Ako to robia tí Fíni, keď učia svojich žiakov tak efektívne a práve to, po čom v dnešnej dobe tak veľmi voláme: kritické myslenie a čítanie s porozumením? Školu som napokon nemohla vidieť kvôli pandemickým opatreniam. Organizátor sa to snažil vykompenzovať viacerými prednáškami v podaní riaditeľov škôl. Helsinský týždeň vzdelania formou online webinárov ako aj množstvo videí z fínskych škôl mi doplnil obraz.
Čo ma teda na fínskom školstve zaujalo?
Povinná školská dochádzka je organizovaná veľmi podobne ako na Slovensku.
Našla som tam dokonca prvky, ktoré sme kedysi aktívne v škole uplatňovali, v súčasnosti však, podceniac ich význam, akosi dali do úzadia alebo vypustili: hodiny strávené v škole robiac rukami - starajúc sa o školské rastliny a okolie školy, šijúc ručne oblečenie pre bábiky, vyrábajúc vtáčie búdky, variac a pečúc maškrty...
1. “Učenie sa robením” dáva šancu rozvinúť osobnosť žiaka komplexne, pretože kým ruky robia, hlava odpočíva; dáva príležitosť vyniknúť žiakom, ktorí nemajú akademické preferencie.
2. Veľký dôraz na pohyb a pobyt vonku, v prírode za každého počasia vychováva k otužilosti, sebadisciplíne a psychohygiene.
3. Práca s rôznymi textami od malička, ich čítanie, rozprávanie o nich ale aj písanie vlastných. Gramatika, pravopis a syntax sa zvezú popri tom. Nie sú cieľom. Cieľom je text - jeho porozumenie, analýza ale aj štylizácia vlastného textu. K tomu sa nevedomky ako samozrejmosť pridá písanie textu na počítači, jeho formátovanie, či obsluha tlačiarne, nakreslenie obrázka. Tieto činnosti od prvého stupňa tvoria dôležitú náplň.
4. Na fenoménoch založené vyučovanie, na ktorom postavili Fíni ďalšiu etapu reformy svojho školstva: “po našom” prierezové témy ako východisko pre učenie sa o svete a živote. Komplexné uchopenie témy pomocou rôznych čiastkových disciplín ale naraz, dáva žiakovi ucelený obraz o problematike. Uplatní pritom pohľad prírodovedný, historický, jazykový a aj rôzne kompetencie ako je čítanie s porozumením, digitálna gramotnosť, samostatné vyhľadávanie informácií, ale aj spolupráca so spolužiakmi a tímovosť, či slovná prezentácia zistených poznatkov. To všetko umocňuje výsledok učenia a pripravuje pre ďalšie štúdium, uplatnenie v praxi a reálny život v meniacej sa spoločnosti.
Fínske školy nesúťažia medzi sebou, najlepšia škola je tá, ktorá je najbližšie, lebo dieťa do nej môže ísť samostatne a ideálne peši. Ekológia v praxi. Fínske deti, napriek tomu, že nemajú veľa domácich úloh, trávia čas v škole zameraním sa na to podstatné, v tesnom prepojení s praktickým životom. Týmto všetkým som sa vo Fínsku inšpirovala ja a verím, že nielen ja a že aspoň niečo z toho nájde uplatnenie aj na Slovensku v rámci novej reformy nášho školstva ako osvedčené know-how."
Mgr. Monika Veselská
prezentácia k dispozícii po kliknutí na obrázok