eTwinning je spolufinancovaný z Európskeho programu pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport Erasmus +.
- platforma, ktorá ponúka priestor pre spoluprácu, tvorbu projektových aktivít, zdieľanie nápadov so školami z iných európskych krajín
- priestor, ktorý je pre nás stále výzvou
Prečo eTwinning? Klik ⇒ https://www.youtube.com/watch?v=DEymCXSFunQ
2021/2022
,,FINDING OUR PLACE IN THE WORLD"
Zapojenie_do_projektu_eTwinnig.pdfV školskom roku 2021/2022 sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s krajinami Grécko, Turecko a Španielsko v spoločnom projekte. Do projektových aktivít sa zapojili trieda IV.B a VI.A, v počte 37 žiakov a žiačok. Budú pracovať prevažne na hodinách ANJ, SJL, HUV, VYV a INF.
Žiaci/ky si rozvinú svoje jazykové, ale aj 4Cs zručnosti (komunikácia, spolupráca, kreativita, kritické myslenie). Budú sa podieľať na spoločných projektoch tak v škole, ako aj so svojimi partnermi. Budú zapojení do digitálnych aktivít rozvíjajúcich ich IKT zručnosti. Precvičia si angličtinu v autentických a zmysluplných situáciách. Aktivity budú zamerané na rozvoj empatie a úcty k druhým napriek ich odlišnostiam.
OKTÓBER
Oslovili sme rodičov žiakov, vyžiadali informované súhlasy s účasťou ich detí na projekte. suhlas_eTwinning.pdf
Učiteľky z partnerských škôl sa dohodli na pravidelných online stretnutiach v prostredí Twinspace, raz do mesiaca.
AKTIVITA č.1 - Riddles /hádanky/ - Where are we from ? /Odkiaľ sme?/
Na uverejnenie hádaniek v projekte sme použili nástroj Padlet. where_are_we_from.pdf
NOVEMBER, DECEMBER
AKTIVITA č.2. - Prezentácia našej krajiny a školy
V prostredí Teams sme si spravili vlastný tím, aby sme mohli efektívnejšie spolupracovať aj v rámci našej skupiny, najmä počas dištančného vzdelávania. Výsledkom spoločnej práce je prezentácia o Slovensku SLOVAKIA_presentation.pdf a video o našej škole.
Žiaci/ky sa postupne prihlasovali do prostredia Twinspace projektu, vytvorili si svoje profily podľa svojich predstáv, učili sa orientovať na jednotlivých stránkach, hádali hádanky, hlasovali.
AKTIVITA č.3 - International Day of Children's Rights
Mesiac november je mesiacom ochrany práv detí. 19.11 sme sa zapojili do akcie Bubnovačka ako prevencia týrania a zneužívania detí eTwinning_Bubnovacka.pptx. Akciu sme zverejnili v nástroji Padlet, kde sa zapojili aj ostatné krajiny. https://padlet.com/m_mihalitsi/8kaufdmcbhe9ko7z
V decembri sme pracovali na spoločnom produkte Domino Cards zameraný na zorientovanie sa detí v ich právach. Pracovali sme v nástroji Google Dokumenty. Priebeh práce je zachyteny v nasledujúcej prezentácii Children_Rights.pptx.
Výsledný produkt bude v tlačenej forme využiteľný aj po ukončení projektu. Pozrite si ho tu Final_Children_rights_2.pdf.
AKTIVITA č.4 - Happy holidays!
Našim projektovým priateľom a priateľkám sme poslali vianočné pozdravy. Vianocne_pozdravy.pdf
V decembri, januári sa žiaci/čky a aj ich rodičia zapojili dotazníkom do úvodného prieskumu.
Výsledky prieskumu rodičov - https://www.storyjumper.com/book/showframe/127698572/Finding-Our-Place-in-the-World-2021-2022-eTwinning-Project-The-P#
Výsledky prieskumu žiakov/čok - https://www.storyjumper.com/book/showframe/127696862/Finding-Our-Place-in-the-World-2021-2022-eTwinning-Project-The-I#
JANUÁR
AKTIVITA č.5 - Logo
Žiaci/čky zo všetkých 7 zúčastnených škôl sa podieľalo na tvorbe loga nášho projektu, na stránke https://logomakr.com/. Vytvorili sme 12 zmiešaných pracovných skupín. V mesiacoch december 2021 a január 2022 sme každá škola v jednom týždni participovali na tvorbe loga. Hlasovaním (cez nástroj dotstorming.com) vo všetkých krajinách bolo z 12 návrhov vybraté JEDNO, ktoré sa stalo oficiálnym logom nášho projektu.
Logo_work.pdf hlasovanie v 4.B, v 6.A hlasovali online výherné logo
FEBRUÁR, MAREC
AKTIVITA č.6 - Safer Internet Day
Vo februári sme sa začali venovať aktivitám zameraným na bezpečné správanie sa na internete. Na hodinách ANJ sme pracovali s materiálmi zo stránky British Council, Na HUV sme nacvičili pieseň Surf the web.
V rámci tejto témy sme sa zapojili do kolaboratívnej aktivity - Netiquette book vytvorený v nástroji Storyjumper. Naši žiaci/čky pracovali na 2 projektových témach v každej triede individuálne. V 4.B pracovali na téme Chráň svoj počítač. Žiaci/čky vytvorili spoločný kreslený projekt, pracovali so slovami vo WordArt.com a nakoniec v programe storyjumper.com. Žiaci/čky zo 6.A spracovali tému Dávaj pozor s kým sa stretávaš online. Pracovali v skupinách priamo online v programe storyjumper.com.
V dňoch 15.3. a 18.3. sa obe triedy mali možnosť stretnúť so svojimi projektovými kamarátmi /kami počas videokonferencie a spoločne si zahrať hru Kahoot, ktorá bola obsahovo zameraná na bezpečnosť na internete.
MAREC, APRÍL
AKTIVITA č.7 - Diversity & Inclusion
Otázky rozmanitosti a práv žiakov/čok vzdelávať sa v prostredí, ktoré podporuje potenciál KAŽDÉHO dieťaťa sme riešili cez rôzne aktivity. Spoločným menovateľom bola technika ,,6 Thinking Hats", ktorou sme nazerali na tému z rôznych hľadísk. Všetky zúčastnené školy sme spoločne vytvorili ebook - Diversity & Inclusion
klik na obrázok
Pri tvorbe ebooku sme využili metódu 6 Thinking Hats:
1) white hat - Diskusia a zážitok v rámci výzvy (Výzva 1 - https://youtu.be/0ezuFDnOMzk) doviedli žiakov/čky k záverom ,,Čo znamená diverzita?" Výsledky zaznamenali v zdieľanom nástroji Coggle (aplikácia na mapovanie mysle) white_hat_.pdf.
2)red hat - V tejto aktivite žiaci/ky analyzovali emócie, ktoré v nich vyvolávali umelecké diela, na ktorých sú zobrazení ľudia s rôznymi handicapmi - https://youtu.be/TF17CBmR_tE. Pracovali v zdieľanom ebooku v prostredí StoryJumper.
3)black hat - Žiaci/čky uvažovali nad problémami, ťažkosťami, prekážkami, ktoré by mohli nastať ak /ne/akceptujú rozmanitosť - black_hat_.pdf. Svoje myšlienky vložili do zdieľaného nástroja AhaSlides.
4)yellow hat - Taktiež žiac/čky diskutovali sme o benefitoch rozmanitosti v ich živote - https://youtu.be/nWjGTxXiXuc . Odpovede vložili do zdieľaného nástroja AnswerGarden.
Výzva 2 - Žiaci/ky si vyskúšali aké to je mať jazykovú bariéru, byť nevidomý, fyzicky handikepovaný... - umožnilo im to premýšľať o prostredí, ktoré vyhovuje všetkým - https://youtu.be/MNMK16QaOro.
5)green hat - Aká by mala/mohla byť inkluzívna škola/trieda? Svoje nápady zaznamenali žiaci /ky do zdieľaného ebooku, neskôr z nich urobili vlastné kreslené realizácie - https://youtu.be/nkjVkjSiVWc
6)blue hat - Na základe spoločného opisu žiaci/čky vytvorili spoločný kontrolný zoznam, uskutočnili medzi sebou prieskum, aby informovali, či je alebo nie je naša škola prístupná všetkým ľuďom/deťom - Blue_hat.pdf Prieskum realizovali cez SurveyLegend.
APRÍL, MÁJ
AKTIVITA č.8 - Collaborative animated story
Poznanie naprieč projektom o právach detí, rovnosti a inklúzii sme zavŕšili v kolaboratívnom animovanom príbehu. Žiaci/ky pracovali v prostredi Google dokumenty, kde spoločne tvorili, vymýšľali príbeh o chlapcovi, ktorý si hľadá svoje miesto vo svete. V prostredí app.animaker.com dali príbehu ,,život" - postavy, emócie, pohyb, pozadie, hlas.
Naše spoločné dielo:
Začiatkom mája žiaci/čky, ich rodičia a učiteľky zapojené v projekte sa zúčastnili finálneho prieskumu.
Výsledky prieskumu žiakov a žiačok - https://www.storyjumper.com/book/read/133696692
Výsledky prieskumu rodičov - https://www.storyjumper.com/book/read/133715782
Výsledky prieskumu učiteliek - https://www.storyjumper.com/book/read/133716202
Všetci zúčastnení zhodnotili úspešnosť projektu. Projekt získal NÁRODNÝ CERTIFIKÁT KVALITY .
Náš projekt bol jedným z ocenných projektov v rámci Európy pre rok 2022/2023 a získal aj EURÓPSKY CERTIFIKÁT KVALITY , čo znamená, že práca všetkých zúčastnených učiteliek, žiakov a žiačok a ich vzájomná spolupráca splnili kritériá rámca pre označenie kvality a získali vysoké skóre.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Európsky deň jazykov 20.ročník
V rámci eTwinningovej skupiny Inkluzívne vzdelávanie bola vyhlásená aktivita k Európskemu dňu jazykov - Poézia v cudzích jazykoch. Ako znie báseň v nemeckom, francúzskom, chorvátskom či talianskom jazyku? Klikni na odkaz nižšie a vypočuj si.
http://mail01.tinyletterapp.com/etwinedu/european-day-of-languages-20th-anniversary-read-poetry-for-us-in-your-mother-tongue/19987302-flipgrid.com/07a8a66b?c=472517b5-ca0d-43f2-8579-c492fac0bbef username: EU
Do tejto aktivity sa zapojila žiačka zo 6.A Saara Aly Dora.
a
2019/2020
,,MY WORLD IN THE MEDIA WORLD" (Môj svet vo svete médií)
Projekt vznikol v rámci semináru eTwinning v Bratislave (popísaný nižšie). Na projekte spolupracovali 4 školy zo Slovenska, 1 z Chorvátska a 1 z Maďarska. Z našej školy sa zapojila trieda IV.A v období od 11/2019 do 2/2020.
Projektové aktivity boli zamerané na rozvoj mediálnej gramotnosti a kritického myslenia a realizovali sa cez hodiny SJL, ANJ a HUV.
Spoznávali sme a diskutovali o rôznych typoch médií (TV, internet, film, rádio...) , aký obsah nám ponúkajú, ako nás ovplyvňujú, do akej miery sú informácie vieryhodnodné, ako to zistiť , čo je v nich dobré a čo nie....
Sami sme sa stali šíriteľmi správ medzi našimi priateľmi/kami z projektu v rámci spoločného priestoru TwinSpice:
1) film - Butterfly circus - https://www.youtube.com/watch?v=giEJ7mtLVlc - zamerali sme sa na ľudské hodnoty
2) internet - http://sheeplive.eu/ - našim zahraničným partnerom sa veľmi páčila - nástrahy internetu
3) Be safe online - vlastná tvorba v anglickom jazyku - ako sa správať na internete bezpečne
klik na obrázok
4) Surf the web
Projektové aktivity nám prerušila pandémia COVID-19. Prešli sme na dištančné vzdelávanie, čo bola pre nás všetkých veľká neznáma. Neboli sme natoľko zruční, aby sme mohli na diaľku pokračovať v tomto projekte, ale práve vďaka nemu sme si naše digitálne zručnosti zlepšili a ľahšie zvládali výzvy vzdelávania na diaľku.
Mgr. Gabriela Sabová
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Medzinárodný vzdelávací seminár eTwinning
V dňoch 10. – 12. 10. 2019 som dostala príležitosť zúčastniť sa medzinárodného vzdelávacieho semináru eTwinning ,,COLLABORATIVE ACTIVITIES GO BEYOND COMMUNICATION AND EXCHANGE OF MATERIALS“.
Na seminári participovalo 70 pedagógov z Belgicka /FR a NL/ , Bulharska, Chorvátska, Estónska, Maďarska, Írska, Talianska, Moldavska, Holandska, Rumunska, Portugalska, Španielska, Veľkej Británie a zo Slovenska (bola som medzi šiestimi vybranými).
Všetky tri dni boli naplnené zaujímavými aktivitami, vládla priateľská atmosféra.
Bližšie som sa zoznámila s platformou eTwinnig a možnosťami ako ju využiť vo vzdelávacom procese. Veľmi ma zaujala bohatá ukážka (a nielen to, aj praktický nácvik) širokého spektra nástrojov použiteľných v projekte – ZeeMaps, Drawchat, Google Slides, Google Sheets, Quizlet quiz, Padlet, Kahoot. Je to veľká výzva zorientovať sa v nich a zaradiť aj do praxe.
V závere semináru som sa zapojila do registrácie projektu ,,My world in the media world“ https://live.etwinning.net/projects/project/200360 so zameraním na rozvíjanie mediálnej gramotnosti u detí mladšieho školského veku.
Pre žiakov/čky môže byť projektová spolupráca nástrojom nadobúdania vedomostí, rozvíjania digitálnych i tzv. mäkkých zručností. Okrem iného vedie k zodpovednosti a samostatnosti v učení sa. Považujem za prínosné zapojiť ich do projektových aktivít eTwinningu a ukázať im ,,iné" možnosti.
Mgr. Sabová Gabriela
2015/2016
V školskom roku 2015/16 projektové úlohy prevzala pani učiteľka PhDr. Čavarová, ktorá s deťmi pracuje na hodinách ANJ a aj počas krúžkovej činnosti.
Kto sa chce niečo nové naučiť alebo sa zdokonaliť v angličtine, je srdečne vítaný !
2014/2015
V rámci krúžku ANJ v roku 2014/15 pracujú žiaci v projekte e-Twinning pod vedením pani učiteľky PaedDr. Tolarovičovej.
Svoju činnosť prezentovali 20.mája na Festivale e-Twinningu v Bratislave.
<iframe src="https://www.slideshare.
net/slideshow/embed_code/key/ 3oHDEqEzK8CCvZ " width="476" height="400" frameborder="0" marginwidth="0" marginheight="0" scrolling="no"></iframe>