Pani učiteľky Mgr. Michaela Varinská a Mgr. Ivana Jarábková absolvovali v termíne 02. - 06. 10. 2022 štruktúrovaný kurz s názvom Vytváraj pozitíva: Pozitívne myslenie, pozitívna komunikácia a pozitívne školské priestory.
,,Vďaka programu Erasmus+ sme vycestovali v októbri do Helsiniek, hlavného mesta Fínska. Veľmi sme boli zvedavé na fínske školstvo, ktoré je tak veľmi oceňované. Počas kurzu sme navštívili aj školy, rozprávali sme sa s riaditeľmi i žiakmi. Na čo sme prišli?
Fínske školstvo je jedinečné v mnohých aspektoch. Základom je rozložené vedenie v uplatňovaní stratégií. Okrem ministerstva školstva, ktoré má len veľmi obmedzené kompetencie, existuje vo Fínsku Národná agentúra pre vzdelávanie, ktorá je apolitická a združuje odborníkov. Práve táto Národná agentúra udáva smer a plánuje rozvoj fínskeho školstva v etapách 10 rokov. Fínske školstvo rozhodne netrpí nedostatkom financií (dávajú do školstva až 5,9 % HDP). Ako sme sa na mieste v školách dozvedeli a aj videli, fínska samospráva investuje veľa peňazí do vybavenosti škôl, digitálnych technológii, ale aj do počtov učiteľov a asistentov. Fínsky systém školstva je oveľa viacej decentralizovaný a funguje podľa hesla Trust and Responsibility – Dôvera a zodpovednosť. Učiteľka verí dieťaťu, že robí to najlepšie, čo vie, riaditeľka verí učiteľke, rodič dôveruje škole. Iba keď máte dôveru ostatných, môžete byť sami sebou – byť autentický. A to je pre vzdelávanie (sa) nesmierne dôležité, zaznelo v jednej z prednášok o fínskom školstve.
Počty žiakov v triede sú menšie, učiteľ má čas na žiaka a skôr si všimne náznaky problémov. Učitelia tie deti poznajú, učiteľ je kamarát, je to partner. Poznajú sa po mene, oslovujú sa menom, je to priateľský vzťah.
Metódy práce vo Fínsku, ako sme to videli, sú rovnako ako na Slovensku rôznorodé, od školy k škole, od učiteľky k učiteľke. Okrem veľkej zaťaženosti na digitálne technológie sme nevideli žiadne špeciálne metódy, ktoré by sa vo veľkom využívali. Vyučovanie nám veľmi pripomínalo práve to naše slovenské, na mnohých hodinách sme sa cítili ako v našej škole.
Rovnako je mýtus, že fínske školstvo nevyužíva hodnotenie. Žiaci sú hodnotení, akurát že nemajú do 7. ročníka známky, ale namiesto toho slovné spojenia obdobné nášmu. Rozdielom v hodnotení je, že je viazané na jasne stanovené učebné ciele v jednotlivých predmetoch. To dáva žiakovi a rodičom orientáciu v tom, kde sú silné a slabé stránky, a kde treba zapracovať.
Za výhodu považujeme to, že hodnotenie testu nie je nikdy definitívne – ak žiak nie je spokojný s výsledkom, môže test opakovať dovtedy, kým je s hodnotením spokojný. Takýto spôsob otvára cestu ku kontinuálnemu učeniu sa bez definitívnych známok. Hodnotenie vo fínskom systéme zaznamenáva skôr snahu a aktivitu žiaka, ako jeho momentálne vedomosti v konkrétnom čase a situácii.
Mgr. Michaela Varinská, Mgr. Ivana Jarábková
prezentácia po kliknutí na obrázok
V 11/2022 sa o svoje skúsenosti podelili s kolegami a kolegyňami na pedagogickej rade.